همه چیزهایی که باید درباره گرفتگی صدا بدانید

1+

گرفتگی صدا نشانه ی التهاب تارهای صوتی یا آسیب در ناحیه حنجره می باشد. که این التهاب و آسیب می تواند علت های مختلفی داشته باشد. در این مقاله سعی داریم، علت های گرفتگی صدا و راه های درمان آن، بپردازیم.

گرفتگی صدا

علت های گرفتگی صدا

گرفتگی صدا علت های مختلفی دارد. با تکرار تمامی این علت ها، گرفتگی صدا دوباره تکرار می شود. صدای ما وسیله ارتباط ما با انسان های دیگر است و سلامت حنجره یکی از مهمترین موضوعات در زندگی هر فرد می باشد. لازم است اگر گرفتگی یا خراشی در صدایتان احساس می کنید، قبل از آسیب شدید به حنجره آن را جدی بگیرید. 

رفلاکس معده

بسیاری از افرادی که دچار گرفتگی صدا و بیماری مزمن حنجره می شوند، رفلاکس دارند. رفلاکس معده بیماری‌ای است که به دلیل اشکال در دهانه مری، اسید معده وارد حلق می‌شود و به تار‌های صوتی صدمه میزند و باعث تغییر صدا می‌شود. رفلاکس معده تقریبا برای اکثر ما اتفاق می افتد. اما شدت و ضعف آن است که مهم است. اگر رفلاکس معده شدید دارید حتما باید برای درمان آن اقدام کنید.

آلرژی

آلرژی بیماری است که معمولا با سرفه یا عطسه همراه است. سرفه بیش از حد به تارهای صوتی فشار می آورد و باعث التهاب تارهای صوتی می شود. عطسه زیاد نیز باعث تولید مخاط می شود . مخاط بیش از اندازه تارهای صوتی را خشک می کند.

استفاده از دود یا بخار مواد شیمیایی

هر نوع دودی باعث خشک شدن تار های صوتی می شود و آسیب زننده است. مصرف دود در طولانی مدت باعث ایجاد پولیپ بر روی تار های صوتی می شود. برخی افراد نیز به دلیل شرایط و یا شغل شان در معرض بخارات شیمیایی هستند که استنشاق این مواد نیز در طولانی مدت باعث بوجود آمدن پلیپ تارهای صوتی می شود.

تغییرات در حنجره در دوران بلوغ

بدن پسران در سن بلوغ شروع به تولید هورمون تستوسترون می‌کند که موجب تغییرات زیادی در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله صدا می‌شود. در این دوران بم شدن و گرفتگی های صدا طبیعی است. البته در این دوران نیز آسیب هایی که بیان می شود همواره می تواند به حنجره وارد شود.

سرماخوردگی

در دوران سرماخوردگی نیز گرفتگی صدا طبیعی است. اما یادتان باشد زمانی که سرماخورده اید و صدایتان هم نگرفته است، هرگز نخوانید. در دوران سرماخوردگی امکان آسیب به حنجره بسیار بالا می رود.

استفاده نادرست از حنجره

یک علت بسیار شایع در بین خوانندگان استفاده نادرست از حنجره است. زمانی که خروج صدایتان با فشار باشد و برای مدتی طولانی بخوانید، مطمئن باشید که صدایتان می گیرید. جالب اینجاست که بسیاری از مردم ما و حتی خوانندگان ما فکر می کنند که گرفتگی صدا طبیعی است و هر کسی که می خواند، صدایش میگیرد. که این به هیچ عنوان درست نیست. برای حل این مشکل باید به دنبال آموزش درست بگردید.

جراحی بینی

یک تحقیقات بر روی صدای ۲۷ نفر انجام شده است و صدای ضبط شده ی  قبل و بعد از عمل بیماران را برای کسانی که در شنیدن تخصص دارند، پخش کردند. در حالی که هیچکدام از شنوندگان اطلاع نداشتند که کدام یک از صداهای پخش شده برای قبل از عمل و کدام یک برای بعد از عمل است. شنوندگان معتقد بودند که صدای بعد از عمل مانند صدای یک فرد سرماخورده شده است. این اتفاق زمانی در سرماخوردگی می افتد که راه خروج هوا از بینی گرفته باشد.

خشک بودن تارهای صوتی

به طور کلی خشک بودن تار های صوتی آسیب زننده است. خشک بودن باعث می شود که حنجره در معرض آسیب قرار بگیرد. حال این خشکی می تواند علت های گوناگون مانند: رفلاکس معده، مصرف بسیار کم آب، سیگار و… باشد.

مصرف مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی نیز به علت اینکه الکل آی بدن را کم می کند، باعث خشکی تارهای صوتی می شود. توصیه می کنیم زمانی که از مشروبات الکلی استفاده کرده اید، آواز نخوانید. و در روز بعد از آن نیرز آب بسیار زیادی بنوشید تا کمبود آب بدن جبران شود.

گرفتگی صدا

راهکارهای درمان گرفتگی صدا

استراحت دادن به صدا بهترین راه درمان

اگر صدایتان به طور عادی حالت گرفته ندارد و با استفاده نادرست از حنجره و یا هر چیز دیگری مانند سرماخوردگی صدایتان می گیرد، با استراحت چند روزه به حالت عادی بازمیگردد. اما اگر همیشه حالت گرفته دارد باید به دنبال علت آن باشید و درمان را شروع کنید. مراجعه به یک استاد آواز مطمئن و یا یک پزشک حنجره می تواند شما را در این امر یاری کند.

ترک سیگار

اگر سیگار مصرف می کنید، هر چه زودتر ترک کنید. خواننده ای که سیگار می کشد و فکر می کند که با سیگار صدایش بهتر می شود، خودش را گول می زند. سیگار اثر بسیار مخربی روی تارهای صوتی دارد. حتی در کنار کسی که سیگار می کشد، ننشینید و در فضاهایی که مملوء از دود است رفت و آمد نکنید. البته اگر می خواهید صدای زیبایی داشته باشید.

درمان رفلاکس معده

اگر رفلاکس معده شدید دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. هیچ چیز به اندازه رفلاکس معده شدید برای تارهای صوتی خطرناک نیست. برای بدست آوردن آگاهی بیشتر از رفلاکس معده کلیک کنید و مقاله اهمیت نگهداری از معده را مطالعه بفرمایید. 

نوشیدن مایعات زیاد

نوشیدن مایعات زیاد، مخصوصا آب ولرم، می تواند حنجره شما را از بسیاری از آسیب ها دور کند. خیلی از آسیب هایی که به تارهای صوتی وارد می شود، به علت خشک بودن تارهای صوتی است. خشک بودن تارهای صوتی، حنجره را حتی در صحبت کردن نیز آسیب پذیر می کند. 

بخور دادن

دستگاه بخور سرد در منزل می تواند، رطوبت لازم را به طور مستقیم به تار های صوتی تان برساند. بخور گرم نیز همینطور است. اما یادتان باشد، بخور را جایگزین نوشیدن آب نکنید.

خوردن مواد غذایی مفید برای حنجره

کسی که می خواهد بیش از حد معمول از حنجره خود استفاده کند، باید مراقبت از صدایش را جدی بگیرد. کسی که پیانو می نوازد، اگر روزی کلاویه ای از سازش بشکند، با یک تماس تلفنی و اندکی هزینه آن کلاویه را تعویض میکند و دوباره شروع به نوازندگی می کند. اما خواننده ابزارش ارگانیک است و جایگزینی ندارد. بنابراین شما باید آسیب هایی که در کمین است را بشناسید و به طور عملی درک کنید و از آنها دوری کنید.  

مصرف روتارین و لیکوفار

روتارین و لیکوفار دارو هایی گیاهی هستند که می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. در زمان گرفتگی شدید صدا، برای جلوگیری از آسیب بیشتر هنگام صحبت کردن و همینطور کوتاه تر شدن زمان درمان می توانید از این دارو ها استفاده کنید.  

اصلاح سبک زندگی

یادتان باشد، صدای شما نشان دهنده سبک زندگی شماست. بسیاری از هنرجویانی که من مراجعه می کنند و برای اولین بار است که آنها را می بینم. به محض اینکه شروع به تولید صدا می کنند. قطعه ای می خوانند و یا در تمرین ها صدایشان را می شنوم، می توانم حدس بزنم چگونه شخصیتی دارند و چگونه زندگی می کنند. آیا به چیزهایی که می خورند توجه دارند؟ ورزش می کنند؟ دود مصرف می کند؟ ساعات خواب شبانه روزشان چطور است؟ آدم استرسی است؟ یا خجالتی؟ و… تمام زندگی یک شخص روی صدایش مشخص می شود. بنابراین نمی توان سبک زندگی سالم را نادیده گرفت. تمام اعمال شما در طول شنانه روز بر روی صدای شما اثر می گذارد.

 

استعداد در آواز را من در گرو سبک زندگی درست می دانم. اگر می خواهید استعداد آواز خواندن داشته باشید، سبک زندگی تان را تغییر دهید.

 

صاف کردن صدا راه درستی نیست

اگر احساس گرفتگی صدا می کنید و دائما با سرفه کردن صدای تان را صاف می کنید، در حال بدتر کردن اوضاع هستید. صاف کردن صدا با سرفه نه تنها کمکی نمی کند، بلکه برای تارهای صوتی ضرر هم دارند. آب زیاد مصرف کنید اگر خشکی در گلویتان احساس می کنید. 

پیشگیری گرفتگی صدا

اگر می خواهید هیچوقت دچار گرفتگی صدا نشوید، نیاز است که چند چیز را درک کنید:

درک فشار در هنگام خواندن یا صحبت کردن

بسیاری از افرادی که به من مراجعه می کنند و وقتی می خوانند، در همان چند جمله ی اول فشار را روی صدایشان تشخیص می دهم. اما زمانی که از آن ها می پرسم که، آیا متوجه نمی شوند که حنجره تحت فشار است؟!… جواب بسیاری از آن ها این است که: نه!!! فشاری احساس نمی کنم. اینکه به صورت عملی درک کنید که صدا نباید با حرف زدن یا خواندن بگیرد و یا هنگامی که فشار به حنجره می آورید، متوجه شوید، قدم اول را در جلوگیری از آسیب دیدن برداشته اید.

آرام باشید

داد و فریاد کردن برای تار های صوتی بسیار خطرناک است. چه زمانی که از عصبانیت داد میزنید و چه زمانی که در مهمانی یا استادیو فوتبال از روی هیجان داد و فریاد می کنید، برای تار های صوتی خطرناک است. استرس نیز معده را خراب می کند و باز همانطور که گفته شد، حنجره را در معرض آسیب قرار می دهد. هر چقدر از کودکی آرام و متین باشید، مطمئنا صدای بهتری خواهید داشت. البته اکنون هم دیر نیست. 

با لیوان آب زندگی کنید

خشکی تارهای صوتی مهمترین علت آسیب دیدن حنجره است. صبح که از خواب بلند می شوید، ابتدا یک لیوان آب بخورید. قبل از صبحانه یک لیوان آب بخورید. یک ساعت بعد از صبحانه یک لیوان آب بخورید. کمی به کارتان برسید و باز یک لیوان آب بخورید. تا جایی در ابتدای روز آب بنوشید که ادرارتان بی رنگ و کاملا مثل آب شفاف شود. هر گاه سرویس بهداشتی رفتید و رنگ ادرارتان به زردی متمایل بود، سریعا یادتان بیافتد که آب بدنتان کم است. آب بهترین پیشگیری است. 

 

 

 

 

 

1+

پرطرفدارترین ها

کلیک کنید و بهترین پکیج آموزشی آواز با پشتیبانی فوق العاده را دانلود کنید.