لید (Lied) چیست؟

0

فرم موسیقی لید (ترانه های آلمانی)

ترانه در زبان آلمانی لید (Lied) خوانده می شود. در فرم موسیقی، لید قطعه ی کوتاه آوازی است به همراهی یک ساز، که به زبان آلمانی می باشد.ترانه ابتدایی ترین فرم موسیقی است. ویژگی اصلی در این فرم همراهی آواز توسط یک ساز است و به همین سبب نیاز به تشریفات و محدودیت های خاص نداشته است.

اساس پیدایش لید (ترانه های آلمانی)

اساس پیدایش ترانه ها در حقیقت آواز های خوانندگان پیشه ور یا ناوهای چوپانی است. شکل تکامل یافته ی این آثار در کشورهای آلمانی زبان در قرون دوازدهم و سیزدهم میلادی با عنوان آوازهای خوانندگان استاد شهرت یافت. در گذشته های دور در هر شهر و روستای آلمانی زبان هر ساله مسابقاتی میان خوانندگان مردمی برگزار می شد و برنده ی مسابقه به مقام خواننده ی استاد نایل می گردید. هیئت داوران این مسابقات گروهی، عده ای از خوانندگان استاد قدیمی بودند و آثاری که به اجرا در می آمد، ساخته های خود شرکت کنندگان بود. این آوازها با گذشت زمان همراه با پیشرفت و تحول دانش موسیقی در فرم های گوناگون توسعه یافت و تحت عنوان آوازهای مردمی در اواسط قرن هجدهم به اوج تکامل رسید.

محتوای لید (ترانه های آلمانی)

محتوای شعرگونه ترانه های مردمی حکایت یک خاطره یا اتفاق عاطفی، احساسات عاشقانه، توصیف طبیعت، جشن ها و معتقدات مذهبی، آداب و رسوم فصل ها و مانند آن است که به همراه تکامل ابعاد زندگی گاه به مفاهیم عمیق فلسفی و اجتماعی نیز می پردازد.

آهنگسازان

از آهنگسازان به نامی که لیدهای بسیاری ساخته اند می توان به فرانس شوبرت، ریچارد اشتراوس و روبرت شومان اشاره کرد.

نمونه صوتی

به عنوان نمونه می توانید لید بسیار محبوب و شناخته شده سرناد فرانس شوبرت را تماشا کنید. برای تماشا کردن این لید بسیار زیبا کلیک کنید.

منبع: کتاب بر بال های ترانه، گردآوری و نگارش استاد رامین ورزنده

 

0

پرطرفدارترین ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیک کنید و بهترین پکیج آموزشی آواز با پشتیبانی فوق العاده را دانلود کنید.