صداسازی چیست؟

0

در این مقاله سعی داریم تا جایی که می توانیم این موضوع که صداسازی دقیقا چیست را برای شما توضیح دهیم. با یک جستجوی ساده در اینترنت، متوجه خواهید شد که هر کسی تعریفی ارائه داده و تشخیص اینکه کدام تعریف درست است برای هنرجو بسیار دشوار است. اگر بخواهیم تعریف کلی از صداسازی داشته باشیم، می توانیم بگوییم:

صدا سازی به مجموعه روش هایی گفته می شود که تمام فاکتور ها برای تولید صدای مطلوب در فرد مورد نظر مورد بررسی قرار می گیرد و در نهایت با انجام تمرین های درست، روز به روز پیشرفت می کند.

 البته این تعریف بسیار کلی است. در حقیقت اگر خودتان هم به واژه «صداسازی» دقت کنید، واضح است که معنای آن ساختن صدا، پرورش صدا و یا تربیت صدا است. هر صدایی زیبایی و توانایی های خاص خودش را دارد. صداسازی کمک می کند تا فرد بتواند از تمام پتانسیل های صدایش استفاده کند.

آیا صداسازی برای همه یکسان است؟

صداسازی یک کتاب نیست یا یک دوره نیست که هر کس تمرینات ثابتی را انجام دهد و همه چیز تمام شود. صدای شما باید هر روز بهتر از روز قبل باشد. شما مدام می توانید بهتر شوید. هنر مرز ندارد. شما دائما می توانید مرز توانایی های خودتان را گسترش دهید. آواز خواندن در عین حال که می تواند ساده باشد، پیچیدگی های خاص خودش را دارد.

متد های صداسازی که من با هنرجویانم کار می کنم، شاید در ذهن من ثابت باشند. اما همه مطالب روی همه هنرجوها یکسان جواب نمی دهد. اینطور نیست که بشود برای همه کسانی که آواز می خوانند، یک نسخه پیچید. بنابراین یادتان باشد:

صداسازی فقط و فقط در تعامل مستقیم با یک استاد آواز معنا پیدا می کند، زیرا برای همه یکسان نیست.

تمرین یک خواننده برای بهتر شدن بی پایان است

صداسازی مجموعه ای از متد هاست، برای آواز خواندن. یک استاد خوب باید به تمامی متد ها تسلط داشته باشد و فقط بر روی یک متد خاص تمرکز نکند. این مجموعه بسیار از تکنیک های مختلف را شما نزد استاد یاد می گیرید و رفته رفته خودتان بر انجام درست آن ها مسلط می شوید. یادتان باشد خوانندگی این طور نیست که شما چند ماه بخوانید و با خودتان بگویید، دیگر تمام شد. با خودتان بگویید اینجا دیگر نقطه پایان است. بگویید: دیگر بس است. صدایم از این بهتر نمی شود. بهتر است به شما بگویم این اشتباه محض است. از بهترین خوانندگان دنیا پرسیده اند: چقدر طول می کشد بتوانیم خواننده شویم. و تمامی آنها پاسخ داده اند: من خودم هنوز هنرجو هستم و هنوز در حال یادگیری هستم.

در صداسازی کیفیت مهم است، نه کمیت

دلیل اینکه تمامی خوانندگان بزرگ دنیا گفته اند که: همچنان در حال یادگیری هستند، این است که، آنها می دانند که در آواز خواندن و هنر کیفیت مهم است نه کمیت. آنها به مرور زمان و برحسب تجربه دریافته اند که هر چقدر با تمرینات صداسازی در گیر بوده اند و هر چقدر تمرین کرده اند، روز به روز بهتر شده اند. حتی اکنون نیز در حال بهتر شدن هستند. بنابراین در می یابند هر چقدر هم که بلد باشند، با هم می شود بهتر شد. زیرا که مقیاس سنجش هنر کیفیت است، نه کمیت. 

بیایید یادگیری رانندگی را با یادگیری آواز خواندن مقایسه کنیم. 

شما نزد یک مربی رانندگی آموزش می بینید و پله پله مربی شما، در آموزش ها پیش می رود. شما آرام آرام راننده می شوید. گواهینامه را دریافت می کنید. هر روز که پشت فرمان ماشین می نشینید رانندگیتان بهتر و بهتر می شود. اگر همینطور به رانندگی ادامه دهید به جایی می رسید که وقتی پشت فرمان ماشین می نشینید، دیگر به رانندگی فکر نمی کنید، به کارهایتان فکر می کنید، با دوستتان صحبت می کنید، موسیقی گوش می دهید. چه اتفاقی افتاده؟! رانندگی کردن در ضمیر ناخودآگاه شما جای گرفته. با اینکه شما اکنون راحت رانندگی می کنید، اما هر چه می گذرد تجربه شما بیشتر می شود و باز هم بهتر و بهتر می شوید.

صداسازی و یادگیری آواز هم تا حدود زیادی همینطور است. ابتدا استایل ایستادن درست می شود، سپس تنفس شما درست می شود. بعد کار روی صدا آغاز می شود. هر چقدر که با اصول جلو می روید، دائما بهتر و بهتر می شوید. تا جایی که دیگر برای درست خواندن نیازی به فکر کردن نخواهید داشت و هر روز که می خوانید بهتر و بهتر می شوید. و هر نیز روز تجربه شما بیشتر می شود.

صداسازی و شناخت ابزارهای صوتی:

علم صداسازی باید به شما در شناخت ابزارهای صوتی تان کمک کند. ابزار های صوتی شما اندام هایی از بدن شماست که می توانید به وسیله استفاده صحیح از آن ها، کیفیت صدای تان را بهبود ببخشید. 

پیشنهاد می کنم مقاله ابزارهای مستقیم و غیر مستقیم در آواز را نیز بخوانید.

در آواز خواندن، بدن هر فرد ساز اوست. قدم اول در نوازندگی یک ساز شناخت آن ساز است. به طور مثال نوازندگی ساز پیانو را در نظر بگیرید. هر کسی که می خواهد شروع به یادگیری این ساز کند. ابتدا باید استایل درست قرار گرفتن پشت ساز را بیاموزد. در مرحله بعد باید شروع به شناختن کلاوه های آن کند و شروع یادگیری نت ها و الی آخر… شخصی که ادعا می کند نوازنده پیانو است، امکان ندارد تک تک کلاویه های این ساز را نشناسد. 

خوانندگی نیز همینگونه است. شما چگونه می توانید ادعا کنید خواننده هستید، وقتی هنوز ابزارهایی که در خدمت صدای شماست را نمی شناسید. مطمئن باشید که بدون این شناخت راه پیش روی شما در خوانندگی تاریک خواهد بود. 

صداسازی به ما آموزش می دهد که چطور از این ساز مراقبت کنیم و چطور پیوسته در حال بهبود بخشیدن به عملکرد ساز خود باشیم.

پیشنهادات و سوالات خودتان را با ما در میان بگذارید.

 

0

پرطرفدارترین ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیک کنید و بهترین پکیج آموزشی آواز با پشتیبانی فوق العاده را دانلود کنید.