۷ نکته برای بهتر خواندن نت های بالا

3+

آموزش خواندن نت های بالا کاری بسیار آهسته و زمان بر است. یادتان باشد به هیچ عنوان نمی توانید با زور و فشار نت های بالای صدایتان را زیبا بخوانید. بلکه تنها می توانید آن ها را فریاد بزنید. تمام خواننده ها، مخصوصا آقایان، درگیر خواندن نت های بالا هستند. حتی برخی افراد خواندن نت های بالا، برایشان آرزو شده است. در این مقاله به معرفی چند راهکار کاربردی در خواندن نت های بالا می پردازیم.

شماره ۱: تنفس صحیح اولین گام برای رسیدن به نت های بالا

حتما می دانید که عبور هوا تارهای صوتی را به ارتعاش در می آورد. بنابراین تنفس صحیح پایه و اساس خواندن است. اگر در هنگام خواندن عبور هوا از بین تار های صوتی بیش از حد باشد، مشکل ساز خواهد شد. همچنین اگر عبور هوا کم باشد، مشکلات دیگری به بار خواهد آمد. بنابراین تنفس درست بسیار مهم است. که با انجام تمرینات تنفسی روز به روز بهتر خواهد شد. تنفس دیافراگمی می تواند کمک مهمی در خواندن نت های بالا و بیشتر شدن رنج صوتی تان به شما بکند. یادتان باشد نت های بالا به پشتیبانی نفس نیاز دارند و این امر تنها با تنفس صحیح امکان پذیر است.

برای خواندن نت های بالا نیاز به هوا بیشتر یا کمتر نیست، نیاز به تنفس صحیح و پشتیبانی نفس است.

آموزش خواندن نت بالا

شماره ۲: پشتیبانی نفس

هر روز تمرینات تنفسی که در سایت برایتان قرار داده ایم را انجام دهید. روز به روز دیافراگم بازتر و قوی تر می شود. دیافراگم که قوی تر می شود، نفس شما قدرت می گیرد. نفس قدرت مند می تواند نت های سنگین بالا را به فضای رزونانسی شما پرناب کند. بنابراین هر روز تمرین تنفسی انجام دهید.

نت های بالا قدرت دیافراگم و قدرت نفس را می طلبد. دقت کنید قردت نفس به معنای بیرون دادن هوای اضافه نیست.

شماره ۳: جای صدایتان باید در نت های پایین تر درست شود

آموزش خواندن نت های بالا کاری بسیار آهسته و زمان بر است. وقتی شما هنوز برای خواندن نت های پایین . نت های محدوده ی میانی صدایتان ضعف دارید، چطور میخواهید نت های بالا را به راحتی بخوانید. عجله نکنید…! این موضوع مخصوصا در آقایان خیلی مهم است. ابتدا باید روی صدای میانه، بعد روی نت های بم و بعد از آن روی نت های بالا تمرین کنید. این را مطمئن باشید که خواندن نت های بالا با فشار آوردن بیش از حد ذرست نخواهد شد و در نهایت فقط گرفتگی صدا برایتان باقی خواهد ماند. البته این قضیه روی برخی خانم ها که صدای زیری دارند، درست نیست. خانم هایی که صدای زیری دارند معمولا ابتدا نت های زیرشان باید تقویت شود تا نت های پایین تر قوت بگیرد. اکثر خانم هایی که صدای زیری دارند در خواندن نت های بالا مشکلی ندارند.

 

شرایط شرکت در کلاس های آنلاین آواز کانتابلا را بخوانید و به سرعت آموزش تان را شروع کنید.

آموزش خواندن نت بالا

شماره ۴: توقعات منطقی داشته باشید

شما به میزان علم، توانایی و تلاش و پشتکار تان پیشرفت می کنید. اگر چیزی از تکنیک های خوانندگی نمی دانید، توقع نداشته باشید که بتوانید با کسی که سال هاست در حال یلدگیری انواع تکنیک است، یکسان بخوانید. اگر تکنیک را می دانید اما تلاش و پپشتکار شما فقط هفته ای نیم ساعت است، توقع نداشته باشید، قدرت صدایتان با گذشت زمان بیشتر شود. برای خواندن نت های بالا نیاز به تمرینات مداوم، علمی و اصولی و با فکر و تمرکز دارید.

شاه استفان می گوید: استعداد بی ارزش تر از نمک سفره ( نمکدان ) است ، چیزی که باعث موفقیت فرد با استعداد می شود ، تلاش سختی است که انجام می دهد .

شماره ۵: قبل از خواندن قطعه صدایتان را گرم کنید

صبح بیدار می شوید، گلو خشک است. آب هم که خیلی نمی خورید. چند ساعت از صبح می گذرد و هنوز آبی به تار های صوتی تان نرسیده است. ناگهان هوس می کنید یک قطعه بسیار دشوار را با صدای بلند بخوانید. بدیهی است که نمی توانید خوب بخوانید و احساس ضعف و حتی گاهی اوقات خارش در گلو می کنید.

یادتان باشد شما که می خوابید حنجره تان هم با شما می خوابد.

به شما توصیه می کنیم، هرزمان که قصد خواندن دارید، نیم ساعت قبل از آن دو لیوان آب بخورید. اگر تکنیک های گرم کردن صدا را نمی دانید، اشکال ندارد. آرام آرام با حرف « آ » شروع به خواندن کنید. حجم صدا را در ابتدا بالا نبرید. با حجم کم بخوانید. نت های وسط صدایتان را پیدا کنید و روی آنها آرام و بدون فشار بخوانید. بعد از ۲۰ دقیقه قطعه مورد نظرتان را بخوانید. مطمئن باشید لذت بیشتری از صدای خوذتان می برید.

آموزش خواندن نت بالا

پیشنهاد می کنم کلیک کنید و مقاله “همه چیزهایی که باید راجع به گرفتگی صدا بدانید” را مطالعه کنید. زیرا خواندن نت های بالا احتیاط زیادی را می طلبد.

شماره ۶: فک تان را باز کنید

در تمرین گرم کردن با حرف « آ » تا جایی که می توانید دهانتان را باز کنید. فک پایین و بالا را تا جایی که می توانید از هم فاصله دهید. دائما در حین خواندن تصور کنید به جای اینکه فک پایین را، پایین می دهید، فک بالا را بالا می دهید. در حقیقت عادت کنید با فک بالا ی تان بخوانید. هنگامی هم که می خواهید قطعه بخوانید، اگر کار هایی را که تا الان گفته ایم انجام داده اید، مثل تنفس صحیح و غیره… زمانی که در قطعه ای به نتی برخورد می کنید که احساس میکنید اجرا کردنش برایتان سخت است. سعی کنید وقتی به آن نت می رسید دهانتان را تا انتها باز کنید. این کار را جلوی آینه انجام دهید. جلوی آینه انجام دادن این کار باعث می شود شما میزان باز شدن دهانتان را ببینید. رفته رفته آن نت ها را بهتر اجرا خواهید کرد.

شماره ۷: نترسیدن از نت های بالا

آموزش خواندن نت های بالا کاری زمان بر است، اما نباید از نت های بالا بترسید. آرام آرام به آن ها حمله کنید. البته اینکه می گوییم از نت های بالا نترسید به معنای این نیست که بار ها با زور و فشار و بدون ترس این نت ها را بخوانید. منظور این است که زمانی که تمرینات تنفسی تان کامل شد، صدایتان را خوب گرم کردید و تکنیک هایی که در این سایت برایتان گفته می شود را انجام دادید و به مهارت کافی در آن ها رسیدید. حال دیگر می دانید باید چه کار کنید. نترسید…! ترسیدن یک واکنش دفاعی برای بدن ایجاد می کند. هنگامی که می ترسید، ماهیچه ها منقبض می شوند. هر چقدر هم که تکنیک بدانید ترس همه چیز را خراب می کند. با تکیه بر دانشتان و بدون ترس بخوانید.

به فایل آموزشی قرار داده شده در این قسمت گوش کنید

امیدواریم که این نکات شما را در خواندن نت های بالا یاری کند.

اگر کمکی نیاز داشتید و یا سوالی در زمینه آواز خواندن دارید، می توانید با شماره تلفن های زیر در واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

محمد رضا غلام وند ۰۹۳۶۱۰۶۳۱۶۳

پرنیان خدابنده ۰۹۰۱۳۳۵۵۴۷۰

 

3+

پرطرفدارترین ها

2 Comments

 1. 0

  خیلی ممنونم از پست بسیار ارزشمند شما.

  0

  1. 4+

   خواهش می کنم.
   خوشحالم که براتون مفید بوده

   4+

دیدگاه ها بسته شده اند.

کلیک کنید و بهترین پکیج آموزشی آواز با پشتیبانی فوق العاده را دانلود کنید.