تغذیه مناسب برای آواز خواندن

8+

در رابطه با تغذیه در آواز خواندن یادتان باشد، هیچ کس بهتر از خود شما نمی تواند متوجه شود چه چیزی برای صدایش خوب است و چه چیزی برای صدایش مضر است. اما چند نکته هست که در همه مشترک است. در اینجا به این نکات اشاره می کنیم.

آب زیاد بنوشید 

تار های صوتی با رطوبت زنده هستند. اگر رطوبت کافی به تار های صوتی نرسد، نمی توانند به نرمی و راحتی در کنار یکدیگر ارتعاش کنند. این رطوبت با خوردن آب در همان لحظه ی خواندن تامین نمی شود. بلکه از طریق آب خوردن در طول روز این رطوبت از طریق جریان خون به تارهای صوتی می رسد. یادتان باشد آب خوردن در لحظه ای که می خوانید و احساس خشکی در گلو دارید مفید است اما کافی نیست. شما در طول روز باید حداقل بین ۸ تا ۱۳ لیوان آب بنوشید، که این مقدار بستگی به قد و وزن شما دارد.

تغذیه مناسب در خوانندگی

مراقب معده تان باشید 

دومین نکته ای که در همه افراد یکسان است و بسیار مهم است، موضوع مراقبت از معده است. رفلاکس معده موضوعی است که همه خواننده ها با آن درگیر هستند. البته بسیاری هم از این موضوع آگاه نیستند. 

به برگشت اسید معده به مری، رفلاکس معده می گویند. اسید معده می تواند آنقدر بالا بیاید که به ناحیه حلق برسد. اسید معده باعث ایجاد خشکی در تارهای صوتی می شود. موضوعی که خطرناک است این است که خیلی از افراد از این قضیه آگاه نیستند و راه های مقابله با آن را نمی دانند و زمانی که رفلاکس معده داشته اند شروع به خواندن می کنند و این می تواند آسیب زننده باشد.

مطالعه مقاله ی اهمیت معده در آواز می تواند به درک بهتر مطلب کمک کند.

رقیق بنوشید 

رقیق نوشیدن مایعات به اندازه دو نکته قبلی مهم نیست. اما تاثیری که می گذارد آنی است و خوب است که قبل از خواندن این نکته را رعایت کنیم. این قضیه بیشتر در مورد چای و قهوه اتفاق می افتد. غلیظ نوشیدن چای و قهوه می تواند باعث ایجاد خشکی گلو شود. جدای از خشکی آنی که این دو نوشیدنی ایجاد می کنند. قهوه و چای آب بدن را کم می کنند. در حالی که خیلی از افراد این دو نوشیدنی را جایگزین آب خوردن می کنند که این کار بسیار اشتباهی است. توصیه ای که می کنیم این است که این مایعات را رقیق بنوشید.

قبل از خواندن خوب است نکات زیر را رعایت کنید

تمام موضوعات تقضیه زمانی معنا پیدا می کند که شما می خواهید بخوانید. هر چند کمبود آب و رفلاکس معده در صورت نخواندن هم می توانند تارهای صوتی را دچار مشکل کنند. اما تا زمانی که کسی نخواهد که بخواند این موضوع برایش اهمیتی ندارد. که البته اشتباه است. زیرا صدای ما مهمترین ابزار ارتباطی ماست.

به طور کلی اکثر آسیب هایی که به تارهای صوتی وارد می شوند بر اثر استفاده اشتباه از آنهاست. استفاده درست از تارهای صوتی نیاز به آموزش دارد که توضیح آن در این مقاله نمی گنجد. اما اینکه ما نکاتی را قبل از خواندن رعایت کنیم، حتی اگر اشتباه هم بخوانیم می تواند از آسیب های جدی و شدید به تارهای صوتی جلوگیری کند.

۱٫ گلویتان خشک نباشد

شاید خطرناک ترین موضوع برای تارهای صوتی همین است که شما در هنگامی که گلویتان خشک است بدون توجه به این خشکی دائما بخوانید و نت های بالا را نیز امتحان کنید. ت.صیه ما این است اگر خشکی احساس می کنید، در طول نیم ساعت بین ۱ تا ۵ لیوان آب بنوشید و بعد از نیم ساعت شروع به خواندن کنید. 

۲٫ اگر صدایتان گرفت خواندن را متوقف کنید

متاسفانه بسیاری از افراد هستند که هنوز گمان می کنند که خواندن استعدادی ذاتی است و نیازی به کلاس رفتن نیست. این افراد دائما در منزل مشغول خواندن هستند و بسیاری از آن ها گمان می کنند که وقتی صدایشان می گیرد به این معنی است که صدایشان گرم شده است. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، توصیه ای که به شما میکنم این است که اگر تارهای صوتی تان را دوست دارید، به محض اینکه صدایتان گرفت، خواندن را متوقف کنید و چند روز به صدایتان استراحت دهید. البته توصیه بهتر این است که یک استاد آواز خوب پیدا کنید.

 

۳٫ اگر احساس ترشح در گلو دارید، نخوانید

اگر احساسی دارید مثل این که وقتی آب دهانتان را فرو می برید، خلت در گویتان گیر کرده و پایین نمی رود، آنقدر آب بنوشید که این احساس از بین برود. اگر این موضوع با نوشیدن آب زیاد برطف نشد باید به دنبال علت اصلی آن باشیدو

۴٫ نت های بالا را با فریاد کشیدن امتحان نکنید

خواندن نت های بالا تکنیک های خاصی دارد که به مرور و با انجام یک سری تمرینات درست زیر نظر استادی درست می توانید به آنها مسلط شوید. با فریاد کشیدن در منزل برعکس تنش هایی در عضلات حنجره و تار های صوتی ایجاد می کنید که اصلاح آنها کاری بسیار دشوار تر از این است که از ابتدا پیش یک استاد خواندن این نت ها را یاد بگیرید. 

تغذیه مناسب خوانندگی

۵٫ آب ولرم بنوشید

در هنگام تمرین آواز و مخصوصا در ابتدای آن لیوان آب ولرم دم دستتان باشد. آرام آرام شوع به خواندن کنید و در فواصل چند دقیقه ای خواندن را متوقف کنید و کمی آب گرم بنوشید. آب گرم می تواند به شل شدن عضلات و کاهش تنش در گلو کمک کند. البته جای آموزش درست را نمی گیرد، اما تا حدودی کمک کننده است.

۶٫ صدایتان را گرم کنید

وقتی در طول روز برای اولین بار می خواهید شروع به خواندن کنید. آرام آرام شروع کنید. از نت های پایین شروع کنید و با خواندن مصوت هایی مثل A و یا O استفاده کنید. ۱۰ تا ۲۰ دقیقه این کار را انجام دهید و زمانی که حس راحتی در گلو ایجاد شد آنگاه آرام آرام شروع به خواندن قطعه های آوازی تان کنید.

امیدوارم که این مقاله برایتان مفید باشد. با نظراتتان ما را در بهتر کردن مطالب سایت یاری کنید.

 

8+

پرطرفدارترین ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *