آسیب های حنجره در آموزش آواز و خوانندگی

1+

در این مقاله با آسیب هایی که ابزارهای تولید صدای شما ممکن است درگیر آنها شود، آشنا می شویم. سعی ما بر این است که آسیب های رایج را بررسی کنیم و از آسیب هایی که عمومیت ندارند صرف نظر می کنیم.

 آسیب های  ممکن را به دو بخش تقسیم می کنیم:

  1. آسیب هایی که نتیجه تولید صدای نادرست از حنجره می باشد.
  2. آسیب هایی که  بدون تولید صدا  ایجاد می شود.

آسیب هایی که نتیجه استفاده نادرست از حنجره می باشد

بسیاری نمی دانند که حنجره چه عضو حساس و آسیب پذیری است. مراقبت از حنجره، اولین اولویت یک خواننده است.

  • داد زدن

آموزش آواز و خوانندگی

در مواقعی که عصبانی هستید. زمان هایی که از روی خوشحالی در مهمانی ها یا در استادیوم فوتبال، هنگام تشویق تیم مورد علاقه تان فریاد می کنید. بسیار برای حنجره خطرناک است. تا حالا شده است که احساس کنید که بعد از داد و فریاد کردن صدایتان گرفته است؟ گرفتگی صدا بعد از داد و فریاد کردن حتما اتفاق می افتد. گرفتگی صدا نشان دهنده ی این است که شما به تارهای صوتی تان فشار وارد کرده اید. تارهای صوتی ملتهب شده اند. بسیاری افراد هستند که به این موضوع مهم و حساس بی اهمیت هستند. بدلیل اینکه بارها داد زده اند اما مشکلی برایشان پیش نیامده است. معمولا با گذشت چند روز گرفتگی صدا برطرف شده است. بنابراین گمان می کنند که مهم نیست و اهمیتی به این موضوع نمی دهند. اما…! یک ضرب المثل است که می گوید: “کار یک بار میشه” …

به تجربه افرادی را دیده ایم که بر اثر فریاد کردن، صدمات جبران ناپذیری به حنجره شان وارد شده است. آنها مجبور به مراجعه به پزشک متخصص حنجره شده اند.

اگر می خواهید خواننده شوید و صدای زیبایی داشته باشید از داد و فریاد کردن بپرهیزید.

  • تمرین های اشتباه آواز

متاسفانه روش ها و متد های درستی در کشور ما برای آواز خواندن وجود ندارد. از زمان های قدیم آواز خواندن در ایران به روش سینه به سینه بوده است. از یک زمانی به بعد برای موسیقی سازی ما نت نویسی آغاز شد و روش های تدریس هم برای انواع سازهای ایرانی بروز شدند. اما آواز ایرانی به همان روال قدیم به کار خود ادامه داده و هنوز هم به همان روش تقلید شاگرد از استاد پیش می رود. که این روش کاملا اشتباه و منسوخ شده است. بسیاری از خوانندگان پاپ ایران هم با توجه به حافظه صدایی که در ذهن خود داشتند به همان روال و شیوه آواز خواندن ادامه دادند.

شما به عنوان هنرجو و کسی که در آینده خواننده خواهد شد، این وظیفه را برعهده دارید که این فرهنگ غلط را اصلاح کنید. و شیوه های درست آواز خواندن را بیاموزید و به دیگران نیز آموزش دهید. بسیاری از خوانندگان در ایران به خاطر همین تمرین های غیر اصولی به مرور صدای شفاف و زیبایشان تبدیل به صدایی خش دار و گرفته می شود.

اگر می خواهید در آینده هم زیبا بخوانید، با صدای میانی خود بخوانید، تا فرصتی برای یادگیری تکنیک پیدا کنید.

آسیب هایی که  بدون تولید صدا  ایجاد می شود

  • دود (معمولا سیگار و قلیان)

     هنوز هم بعضی اشخاص گمان می کنند سیگار برای صدا خوب است.  این موضوع واقعا عجیب است.

آموزش آواز

حنجره با رطوبت زنده است. به همین دلیل است که مصرف زیاد آب به سلامتی حنجره کمک می کند. دود سیگار یا قلیان و یا هر چیز دیگری و حتی هوای آلوده، گرد و غبار، باعث خشکی تار های صوتی می شود. وقتی تار های صوتی رطوب کافی نداشته باشند، بیشتر در معرض آسیب هستند. علاوه بر آسیبی که حنجره ممکن است ببیند ریه نیز ظرفیت و توانایی اش را از دست می دهد. این در حالی است که ریه یکی از مهمترین ابزارهای صوتی است.

اگر صدایی شفاف و منعطف و زیبا می خواهید، از مصرف هر گونه دود دوری کنید.

 

  • رفلاکس معده

رفلاکس معده هم اثری مانند سیگار دارد. با این تفاوت که ریه را درگیر نمی کند. اسید معده تارهای صوتی را خشک می کند. خشکی تارهای صوتی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به بار آورد.

کلیک کنید و نگهداری از معده را مطالعه کنید..

معده سالم=حنجره سالم

نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

1+

پرطرفدارترین ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیک کنید و بهترین پکیج آموزشی آواز با پشتیبانی فوق العاده را دانلود کنید.